Apua, tukea ja vinkkejä korona-ajan toimintaan

Lähellä.fi -palveluun on avattu Apua-osio, minne voi ilmoittaa tiedot yhteisösi tuesta ja avusta. Sivulle pääset tästä linkistä.

Tukea ja apua voit ilmoittaa rekisteröitymällä palveluun tai jättämällä tiedot rekisteröitymättä täällä.

Sivulta löydät tietoa siitä, miten voit osallistua ja saada tukea lähtemättä omalta kotisohvaltasi. Palvelussa on tietoa myös avoinna olevista ajankohtaisista vapaaehtoistyön mahdollisuuksista. Jaa oma kokemuksesi vinkiksi sosiaalisessa mediassa #apuna #lähelläfi.

Ei jätetä ketään yksin

Organisoiko yhdistyksesi asiointiapua tai käytkö itse kaupassa riskiryhmään kuuluvan puolesta? Kansalaisareena on koonnut asiointiapuun ohjeet, jotka perustuvat viranomaissuosituksiin. Lue lisää täältä

STM, STEA ja SOSTE vetoavat järjestöihin: Järjestökentän apua tarvitaan, jotta kukaan ei jää yksin. Nyt ei ole järjestöjen aika vähentää toimintaa ja lomauttaa ihmisiä. Lue lisää

Tampereen kaupunki haastaa nyt kaikki miettimään keinoja, joilla voitaisiin helpottaa tamperelaisten yksinäisyyttä ja edistää yhteisöllisyyttä tässä vaikeassa tilanteessa. Nyt etsitään uusia, luovia keinoja yksinäisyyden torjumiseksi, kun koronavirustilanteessa sosiaaliset kontaktit on rajattu minimiin. Tutustu asiaan täällä ja lähde mukaan ideointiin

Poikkeustilan yhteistyölle tarkoitettu Facebook-ryhmä on perustettu. Ryhmä on tarkoitettu poikkeustilan avun yhteistyön mahdollistamiseen Tampereella. Lisäksi ryhmässä voi jakaa hyviä vinkkejä, käytäntöjä ja kysyä neuvoa. Ryhmä on tarkoitettu ensisijaisesti järjestöjen tai muiden yleishyödyllisten yhteisöjen ja kaupungin edustajille. Tervetuloa mukaan ryhmään Poikkeustilan yhteistyö Tampere

Maahanmuuttajien kanssa toimivat järjestöt, pidättehän myös kielivähemmistöihin kuuluvat ajan tasalla Suomen koronatilanteesta. Täältä löydät tietoa koronatilanteesta arabiaksi, somaliksi, kurdiksi ja persiaksi

Ohjeita urheiluseuroille koronatilanteessa löydät täältä

Mietityttääkö miten yhdistyksen kevät- ja tai vuosikokouksen voi järjestää poikkeustilanteessa? Katso webinaaritallenne Yhdistysten vuosikokoukset poikkeustilan aikana

Tylsää! Älä lannistu, sillä Hiiltä sitovat kylät-hankkeen sivuilta löytyy nyt keväisiä arjen ilmastoteko-vinkkejä, joita voi toteuttaa kotoiluviikkojen aikana. Hankkeen tapahtumat ja tilaisuuden jatkuvat poikkeustilan jälkeen taas normaalisti. Siihen saakka iloitaan arjen pienistä jutuista ja kevään tulosta – ja pysytään terveinä! Vinkit löytyvät tästä linkistä

Asiaa avustuksista

STEA avaa koronavirustilanteeseen liittyvän ylimääräisen avustusten haun vuodelle 2020. Hakuaika on 6.4.-22.4. Avustuksia kohdennetaan kahteen uuteen hankekokonaisuuteen:
1. Psykososiaalisen tuen ja kansalaisneuvonnan digitaalisten palveluiden laajentaminen ja volyymin kasvattaminen.
2. Haastavassa elämäntilanteessa ja syrjäytymisriskissä olevien henkilöiden ja perheiden arjen auttaminen ja psykososiaalinen tuki.
Lue asiasta lisää täältä

Yritykset ja yhteisöt voivat hakea korotonta maksuaikaa Tampereen kaupungilta. Tampereen kaupunki sovittelee korottomia maksuaikoja yrityksille ja yhteisöille helpottamaan koronaviruksen aiheuttamissa talousvaikeuksissa. Yritysten ja yhteisöjen tulee itse pyytää lisää maksuaikaa. Lisää tietoa tämän linkin takaa

Poikkeustilanteen ja ylimääräisen haun vuoksi Paikka auki -avustuksen haku siirtyy aiemmin ilmoitetusta. Lisätietoja vuoden 2021 avustusten hausta julkaistaan STEAn verkkosivuilla ja Paikka auki -kanavissa 20.4.2020.

Vinkkejä ja linkkejä etätyöntekijöille ja yhdistysten aktiiveille

Tehdäänkö järjestössäsi etätyötä? Ohje etätyöstä ja henkisestä hyvinvoinnista työpaikoille koronavirusepidemian aikana. Tutustu ohjeeseen täältä

Howspace antaa työtilansa ilmaiseksi käyttöön vapaaehtoishankkeille, joiden tavoitteena on lieventää koronaepidemian vaikutuksia. Tutustu Howspacen tarjoukseen täällä

Leader Pirkan Helmi järjestää Yhdistyskoulutuksen etänä 7.4. Koulutuksessa hyviä vinkkejä myös tässä poikkeustilanteessa toimimiseen. Webinaarin aiheena:
– Yhdistyslakia lyhyesti
– Päätöksenteko yhdistyksessä
– Hyvä hallinto
– Vinkkejä yhdistyksen viestintään ja toimintaan etänä
Ilmoittaudu mukaan 5.4. mennessä tästä linkistä